Jak ocenić bezpieczeństwo używanego pojazdu?

W tym momencie zdecydowana większość kierowców przerzuciła się już na kupowanie samochodów używanych. Dla ciebie one również mogą być bardzo opłacalne, choć to się jeszcze okaże, albowiem w dużej mierze zależy to od tego, jak podejdziesz do zakupu i czy… dasz sobie pomóc. Niewielka wiedza na temat samochodów powinna skłonić cię do oglądania używanych pojazdów z kimś, kto na tych samochodach zna się jednak nieco bardziej od ciebie. Może to być znajomy mechanik samochodowy, pracownik jakiegoś salonu będący po godzinach konsultantem prywatnym albo nawet i twój znajomy, którego rajcują używane samochody i który już od ładnych paru lat zajmuje się ich wyszukiwaniem w Internecie i różnego rodzaju komisach bądź giełdach.

Jaka jest przeszłość samochodu?

Pewne podstawowe kwestie sam możesz jednak sprawdzić. Podczas oględzin samochodu sprawdź jak auto odpala. Tutaj przydadzą się podstawowe informacje o rozruszniku samochodowym. Poza tym przede wszystkim upewnij się, że wybrany przez ciebie samochód ma „dobre imię”, czyli że nigdy w przeszłości nie brał udziału w żadnym większym wypadku, a najlepiej gdyby nie miał nawet niewielkiej stłuczki czy jakiejkolwiek kolizji. Wbrew pozorom nie są to wcale tajne informacje. Właściciel używanego samochodu musi ci ich udzielić, jeżeli tylko o nie poprosisz. Uważaj tylko na to, by nie dać się tutaj oszukać. Wielu nieuczciwych sprzedawców będzie próbowało zataić przed tobą dane na temat poprzednich kolizji czy stłuczek, jednakże stan auta zawsze prawdę ci powie, bo w większości przypadków na podstawie szczegółowego przeglądu można określić, które części w aucie były naprawiane i wymieniane oraz co najprawdopodobniej się z nimi stało.

Sprawdź historię w ubezpieczalni

Używane samochody podlegają ubezpieczeniom, a z kolei ich ubezpieczyciele zazwyczaj także mogą sporo powiedzieć na ich temat, więc wystarczy po te informacje sięgnąć. Ogólnie rzecz biorąc nie bój się też po prostu pytać. Jeżeli coś cię nurtuje, zgłoś to właścicielowi auta i poproś o wyjaśnienie. Niewygodne pytania czasami muszą zostać zadane. Samochody używane nie kosztują przecież dziesięciu czy dwudziestu złotych, abyś mógł przymknąć oko na pewne niejasności i różne niepokojące cię szczegóły.