Jak zrobić porządek w garażu w 5 prostych krokach

Red steel tool box in a garage.

Garaż to idealne miejsce do przechowywania narzędzi, sprzętu sportowego, zabawek, starych mebli, części samochodowych, farb i innych pozostałości z remontów. W końcu ledwo mieści się tam samochód! W garażu mogą znajdować się przedmioty, których nie używałeś od lat, ale trzymasz je w pobliżu, ponieważ myślisz, że wciąż mogą się kiedyś przydać. Ale prawda jest taka, że możesz już nigdy ich nie użyć, a zabierają Ci cenne miejsce, które mógłbyś wykorzystać na stworzenie warsztatu lub dobrze zorganizowanego pomieszczenia do przechowywania i archiwizacji. Zastosuj te 5 wskazówek, by łatwo uporządkować garaż.

Najlepiej przeznacz na to wolny weekend, by za jednym zamachem skutecznie wszystko posprzątać i zorganizować. Dobrze, by pogoda Ci sprzyjała. Nie może padać, bo możesz narazić swoje przedmioty na szkody. Dlatego, jeśli pojawi się deszcz, przełóż to zadanie na słoneczny weekend.

1. Wyjmij wszystko z garażu i pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów


Wydobycie wszystkich przedmiotów i pudeł z garażu pomoże ci objąć je wzrokiem i ocenić ich przydatność. Posortuj je, zachowaj potrzebne przedmioty i wyrzuć te, których już Ci się nie przydadzą. Pamiętaj, by dokonać segregacji śmieci i poddać recyklingowi wszystko, co się do tego nadaje. Przedmioty wciąż zdatne do użytku, ale Tobie niepotrzebne możesz komuś oddać lub sprzedać. W ten sposób się nie zmarnują i nie będą zajmować Ci przestrzeni.

2. Posegreguj przedmioty, które chcesz zachować


Umieść podobne rzeczy razem. Ta metoda to skuteczny sposób na uwolnienie cennego miejsca w garażu. Upewnij się, że narzędzia ogrodnicze są trzymane razem, sprzęt sportowy razem, śrubokręty razem, zabawki razem, i tak dalej.

3. Wyczyść i sprawdź posiadane przedmioty


Jeśli od dawna ich nie używałeś, przedmioty, które chcesz dalej trzymać w garażu mogą być zakurzone, brudne a nawet sklejone razem. Spróbuj je wszystkie oczyścić, naprawić i odkurzyć. Włącz sprzęt elektroniczny lub na baterie, upewniając się, że wciąż działa. Być może okaże się, że niektóre z rzeczy, które chciałeś zachować jednak nie będą Ci już przydatne.

4. Umyj pustą przestrzeń garażu


Korzystając z tego, że to zawsze zapełnione pomieszczenie jest puste, odkurz je dokładnie. Umyj też podłogi, regały a nawet ściany, jeśli tego potrzebują. Możliwe, że Twój garaż dawno nie był sprzątany, dlatego musisz pozbyć się wszelkich grzybów czy szkodników, jeśli się tam zalęgły. Na rynku istnieje wiele preparatów, które pomogą uporać się z takimi problemami. Pamiętaj, by po czyszczeniu dobrze wysuszyć garaż, zanim z powrotem go zapełnisz.

5. Zorganizuj przestrzeń


Kiedy skończysz sortowanie i zdecydujesz o losie wszystkich przedmiotów, a następnie umyjesz i wysuszysz garaż, zaplanuj, w jaki sposób zamierzasz przechowywać swoje rzeczy. Najlepiej sprawdzą się metalowe lub drewniane regały i duże, pasujące do nich pudła, które możesz szczelnie zamknąć. W ten sposób zmaksymalizujesz posiadaną przestrzeń i stworzysz dobrze zorganizowany magazyn. Być może będziesz musiał kupić dodatkowe pojemniki lub pudełka do przechowywania, haki i półki do zawieszenia narzędzi, a także plandeki do osłonięcia sprzętu. Przełóż wszystko do odpowiednich pojemników, które najlepiej podpisz, by w przyszłości nie trzeba było otwierać wszystkich, by wiedzieć, co jest w środku.

Jeśli zastosujesz te porady w praktyce, po jednym weekendzie porządków Twój garaż zmieni się nie do poznania. Zyskasz cenne miejsce, powierzchnię magazynową i wiedzę o stanie posiadanych rzeczy. Może nawet zarobisz trochę pieniędzy, gdy sprzedasz już nieprzydatne Ci przedmioty! Dlatego warto przeprowadzić takie porządki w garażu i sprawić, by to miejsce nie było ponurą graciarnią, ale zamieniło się w czysty i schludny magazyn lub warsztat.

Przeczytaj również

1 thought on “Jak zrobić porządek w garażu w 5 prostych krokach

  1. Muszę pokazać ten artykuł mężowi. W naszym garażu zawsze panuje armagedon.

Comments are closed.