Precyzja i duża dynamika pracy podstawowymi zaletami wtryskarek elektrycznych

W przeciwieństwie do tradycyjnych wtryskarek hydraulicznych, które zużywają energię nawet w stanie spoczynku, wtryskarki elektryczne zużywają energię tylko wtedy, gdy jest to wymagane do wykonania określonej czynności, a moc silnika jest dostosowana do wymagań obciążenia.


Wtryskarki z napędem elektrycznym wykorzystują sterowane cyfrowo, szybkie i bardzo wydajne serwomotory do napędzania procesu produkcyjnego, czego rezultatem jest szybszy, czystszy, bardziej powtarzalny i energooszczędny proces formowania wtryskowego. Zużycie energii w wtryskarce elektrycznej można zmniejszyć o 50 do nawet 75% w porównaniu z wtryskarką hydrauliczną. Nie jest więc zaskoczeniem, że elektryczne wtryskarki stanowią obecnie ponad połowę wtryskarek sprzedawanych rocznie w Stanach Zjednoczonych.


Biorąc pod uwagę jakość i precyzję produkowanych przez wtryskarkę elektryczną wyprasek, są one wyjątkowo dokładne i charakteryzują się niskim zakresem rozkładu masy, dzięki czemu posiadają wysokie parametry technologiczne, jakościowe i ekonomiczne. Ponadto wtryskarki z napędem elektrycznym cechują się dużą dynamiką pracy w każdej fazie obróbki.
Wtryskarki elektryczne zaspokajają główne wymagania producentów w formowaniu wtryskowym, takie jak spójność, powtarzalność i precyzja. Dlatego części wytwarzane przez wtryskarki elektryczne są wysokiej jakości, a odlewy wykonane z dużą precyzją przy użyciu stałych parametrów, które po zdefiniowaniu są monitorowane i kontrolowane przez maszynę. Uzyskane wyniki są zatem zawsze bardzo wysokiej jakości. Ponieważ ręczna interwencja jest znacznie ograniczona, w wtryskarce elektrycznej można korzystać również z większej dostępności i krótszych czasów cykli pracy.
Dzięki wykorzystaniu zamkniętego systemu kontroli i ograniczonemu zużyciu energii oraz cichemu trybowi pracy wtryskarki elektryczne mogą być wykorzystywane do produkcji w kontrolowanej atmosferze lub otwartej przestrzeni.


Wtryskarki z napędem elektrycznym znalazły zastosowanie w branży elektronicznej, motoryzacyjnej i do wyrobu opakowań, stosuje się je do produkcji elementów, które wymagają dużej precyzji wykonania i gdzie jest niezbędna duża powtarzalność wykonywanych komponentów.

1 thought on “Precyzja i duża dynamika pracy podstawowymi zaletami wtryskarek elektrycznych

  1. Mniejsze zużycie energii o 50-70% w porównaniu z wtryskarką hydrauliczną robi wrażenie.

Comments are closed.