Motoreduktory jako ważny element układów mechanicznych

Motor gear shaft from a car engine at an auto repair shop.

Podstawowym zadaniem mechanicznego motoreduktora jest modyfikacja współczynnika prędkości lub momentu obrotowego między osią wejściową a osią wyjściową mechanizmu. Urządzenie to potrafi zastąpić tradycyjne układy napędowe, które składają się z silnika i wielu przekładni.

Motoreduktory walcowe


Tego typu motoreduktory są zaopatrzone w zębate koła walcowe, które poruszają się w tej samej płaszczyźnie. Dzięki wysokiej sprawności i możliwości zastosowania w wielu sektorach przemysłu motoreduktory walcowe stały się bardzo popularnym urządzeniem umożliwiającym pracę wielu przekładni i silników. Typ takiego motoreduktora zapewnia dużą wydajność i efektywność energetyczną. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni montażowej. Posiadają one zoptymalizowaną geometrię przekładni, co pozwala na wyjątkową płynność pracy.

Motoreduktory ślimakowe


Motoreduktor ślimakowy przyjmuje tryb bezpośredniego połączenia silnika, a konstrukcja jest przekładnią śrubową oraz przekładnią ślimakową pierwszego stopnia. Wyjście jest montowane na wale. Motoreduktory ślimakowe posiadają zazwyczaj charakterystykę szerokiego zakresu zmienności szybkości, zwartą konstrukcję i są wygodne do instalacji w porównaniu do podobnych urządzeń. Posiadają ślimacznicę wykonaną z trwałych stopów, dzięki czemu mogą funkcjonować przy podwyższonych parametrach pracy. Charakteryzują się też trwałością, niezawodnością i niskim poziomem głośności podczas pracy


Motoreduktory stożkowe


Tego typu motoreduktory składają się z dwóch kół ze stożkowymi zębatkami, które się toczą po swoich powierzchniach. Cechują się wysokim współczynnikiem sprawności, nawet powyżej 96%. Są przystosowane do długotrwałej pracy przy wysokich momentach obrotowych. Motoreduktory stożkowe posiadają napędy o wysokiej wydajności i są idealne do wszystkich zastosowań. Są szeroko stosowane w rozwiązaniach napędowych o bardzo wysokich momentach obrotowych i zoptymalizowanej powierzchni. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję są szczególnie wytrzymałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Te cechy są wynikiem w niewielkim stopniu zużywającego się uzębienia i wysokiej jakości obróbki wszystkich komponentów urządzenia.