Samochód elektryczny – czy warto go mieć?

Samochody elektryczne są nowym rozwiązaniem i stale się je udoskonala, co oczywiście powoduje, że ich wybór się poszerza. Wiele osób mówi, że to samochód „ekologia” – co według wielu jest jego największą zaletą. W obecnych czasach tzw. elektryki niewątpliwie są konkretną odpowiedzią na potrzeby środowiska i polepszania jakości życia.

Czy kupno samochodów elektrycznych się opłaca?

Nie ma wątpliwości, że elektryki są wręcz idealne na dzisiejsze czasy, kiedy to mamy sporo zanieczyszczeń powietrza. Jednak co do ich zakupu tu i teraz, to jak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymamy. Na ten moment kupno samego elektryka jest dość drogie. Z kolei oszczędności zauważymy dopiero w samym trakcie użytkowania. Najważniejsze jednak jest to, że samo ładowanie samochodu jest tańsze niż tankowanie.

Natomiast wady elektryków? Hmm, jak czytamy w wywiadzie producenta samochodów elektrycznych dla portalu www.globalny.pl, niewątpliwie największą barierą samego elektryka jest wciąż ich zasięg. Na ładowaniu samochodu elektrycznego możemy pokonać zazwyczaj do 300 km. Kolejnym minusem jest to, że tak naprawdę samych stacji do ładowania w Polsce jest wciąż mało.

Podsumujmy jakie zalety wyróżniamy dla samochodu elektrycznego:

 • przede wszystkim cicha praca,
 • ekologiczny silnik,
 • duża żywotność akumulatora,
 • niska awaryjność,
 • bezpieczeństwo ( nie mają zbiorników paliwa),
 • darmowe parkowanie i możliwość jazdy na tzw. buspasach,
 • komfort jady.

A jakie wady samochodów elektrycznych możemy wymienić?

 • dosyć wysoki koszt zakupu auta,
 • w dalszym ciągu ograniczona liczba stacji ładujących,
 • częste ładowanie,
 • naprawa u zwykłego mechanika jest na ten moment w wielu przypadkach niemożliwa.

Gdy zastanawiamy się nad kupnem samochodu tzw. elektryka, to na pewno weźmy pod uwagę jego zalety i wady. Na pewno jednak będziemy mieć w głowie, że to to duży koszt i może nadszarpnąć naszą kieszeń. Co więcej, na ten moment istnieją dopłaty do kupna samochodu, czyli tzw. „zielony samochód”. Oczywiście zdecydowanie tańszą opcją są samochody elektryczne używane. O ile oczywiście będą w zadowalającym stanie i akumulator będzie jeszcze w dobrym stanie. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na stan baterii, ponieważ to najdroższy element tego auta.

Mamy nadzieje, że dzięki temu artykułowi z pewnością dokonasz idealnego wyboru samochodu elektrycznego. Na koniec dodajmy, że samochód elektryczny to idealny samochód dla miłośników ekologii. Samochód pozwala zredukować ilość spalin w centrach miasta i pozwala zadbać o środowisko na zupełnie nowym poziomie, dotąd niespotykanym.